Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı
#1
İhsan Doğramacı'nın Hayatı 
Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak'ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Başkanıydı. Annesi İsmet Hanım, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Bey'in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı 'nın olduğu gibi soyları kuzay Irak'a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil'deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Bağdat Tıp Fakültesi'ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak 1938'de tıp doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein'in yanında pediatri uzmanı oldu. Uzmanlık sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi'ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi'nde sürdürdü.
İhsan Doğramacı'nın Başarıları
İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle birlikte Ankara'ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye'deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları için Türkiye'ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Kurulu'nun ilk başkanı olarak görev aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Başkanlığı döneminde yükseköğretimde okullaşma oranında hızlı bir artış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya başladı. Bilimsel yayınlarda da ciddi artışlar ortaya çıktı.
 
Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı
Profesör Doğramacı, bugün sayıları 50'ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı 'nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946'da henüz 31 yaşındayken Dünya Sağlık Örgütü'nün kuruluşunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun'da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Sağlık Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun başkanlığını yapmıştır. 1976'da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak görev almıştır.
Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı
UNICEF'in program komitesine üç dönem, Yönetim Kuruluna da iki dönem başkanlık yapan Doğramacı 1968 yılında başkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca başkan ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu başkanlığını yürütürken, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı 'nın yıllarca başkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır'ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı'nın tıp ve sağlık bilimleri alanında çok sayıda bilimsel makalesi, kitap bölümü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok iyi derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana'da yapılan bir törenle kendisine Barış, Adalet ve Hoşgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi birçok devletin başkanı Profesör Doğramacı'ya ülkenin en yüksek nişanlarını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve pek çok ulusal kurum Doğramacı'ya en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi kendisine Devlet Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı'nın yaklaşık 95 yıllık hayatı çocuklara, gençlere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla geçmiştir. Kendisi, sadece Türkiye'ye değil dünyanın pek çok ülkesine verdiği hizmet ve sunduğu katkılarla sağlık, eğitim ve bilim için yarattığı kurumlarla daima hatırlanacaktır.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)