En iyi Laptop Yedek Parça
#1
Laptop Yedek Parça
Günümüzün neredeyse herkes için en önemli teknolojik aleti olan laptoplar günlük hayatımızın önemli bir bölümünü kapsar. Türkçeye dizüstü bilgisayar olarak çevrilen laptoplar mesleklerde, okullarda, özel hayatlarımızda, teknik konularda, sanatta vs. gibi birçok konuda hayatımıza girmiş ve artık bir zorunluluk olarak kalmıştır. Dijitalleşen dünyada, sürekli kendini yenileyen bir toplumda, her gün gelişen yeni icatlar ve teknolojilere ayak uydurmak için herkesin bir bilgisayara veya dizüstü bilgisayara ihtiyacı vardır. Öğrenim gören, teknik ressamlık yapan, dizi film izleyen gibi sonu olmayan bir listede bilgisayar kullanımı ihtiyaçtan çıkmış ve neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Bu yazımızda laptop yedek parça konusuna değineceğiz.
Laptop Nedir?
Laptopun yedek parçalarına değinmeden önce laptopun ne olduğunu ve hangi donanımlardan oluştuğuna bakmamız gerekir. Önce laptopun donanımını ve fiziksel parçalarını incelediğimizde laptopun yedek parçalarını daha iyi anlayabiliriz.
Laptop yani dizüstü bilgisayar iki parçadan oluşur: klavye ve ekran. Bir masaüstü bilgisayarın ekran klavye ve fare parçalarını tek bir parçadan toplar ve bu yüzden masaüstü bilgisayarlara göre küçük ve taşınabilirdir. Küçük ve taşınabilir olması sayesinde insanların tercihi olmuştur. Şarj edilebilir bir batarya sayesinde dizüstü bilgisayarlar bir güce bağlanmadan belirli bir süre boyunca istediğiniz yerde ve zamanda kullanılabilme özelliğine sahiptir. Tek bir ünitede bilgisayar monitörü, hoparlör, klavye, fare, webcam ve mikrofon özelliklerini taşıması masaüstü bilgisayarlara göre dizüstü bilgisayarları daha avantajlı bir konuma koyar. Donanım kapasitesi ve kalitesi, işlemci hızı ve tasarım öğeleri gibi özellikler dizüstü bilgisayarlar arasında fiyat ve performans farkı yaratır. Günümüzde laptoplar 4 gruba ayrılır ve performanslarına göre sıraladığımızda Laptop, Notebook, Minibook ve Netbook olarak sıralayabiliriz. Laptoplar günümüzde donanımlarına göre oyun bilgisayarı, taşınabilir iş bilgisayarı gibi konularda da ayrılabilir.
Laptop Donanım
Laptop yedek parça konusuna geçmeden önce donanımları bilmemiz gerekir. Masaüstü bilgisayarlara göre dizüstü bilgisayarların kendi çalışma prensipleri olduğu için masaüstü bilgisayarların donanımıyla aynı değildir ve bu yüzden birbirlerinin donanımı kendilerinde kullanılamaz. Laptopların fiyatını ve performansını belirleyen unsurlar dizüstü bilgisayarın donanımıdır. Masaüstü bilgisayar alırken nasıl ki donanımları yani işlemci, çekirdek, ekran kartı vs gibi özelliklere bakılıyorsa laptop yani dizüstü bilgisayarınızı alırken de bu özellikleri yani donanım kapasitesini göz önünde bulundurmakta kesinlikle fayda var. Bir laptopun donanımları aşağıda madde madde yer almaktadır:
 • Ekran: Dahili olarak bir ekran LCD veya OLED paneller kullanılabilir.
 • Çözünürlük: Daha yüksek çözünürlüklü bir dizüstü bilgisayara sahip olmak kullanış açısından verim sağlar ve ekranınıza daha fazla öğe sığdırarak çoklu görev imkânı sağlar.
 • Merkezi İşlem Birimi: Diğer bir adı CPU olan merkezi işlem birimi laptopunuz çalışırken tüm işlemlerin gerçekleştiği birimdir. Aynı zamanda bilgisayarınızın beyni olarak nitelendirilebilir.
 • Grafik İşlem Birimi: Diğer bir adı GPU olan grafik işlem birimi dizüstü bilgisayarınızın grafik işlemleri için kullanılan birimdir.
 • Hafıza (RAM): Diğer bir adı RAM (Random Acces Memory) olan hafıza birimi çalışma verilerini ve makine kodunu depolamak için kullanılan geçici veri deposudur. RAM üzerinden gelen veriler direkt olarak ana belleğe gönderilir ve RAM'iniz ne kadar güçlüyse bilgisayarınız bir o kadar hızlı olur.
 • Dahili Depolama: Bilgisayarınızdaki tüm verilerin depolandığı kısımdır. HDD ve SSD olarak ikiye ayrılır.
 • Çıkarılabilir Medya Sürücüsü: CD, DVD ve Blu-ray diskleri oynatabilen disk sürücüsüdür.
 • Pil ve Güç Kaynağı: Harici bir güç kaynağı ile bilgisayarınızın pili şarj olur.
 • Soğutma: İşlemlerden kaynaklanan ısıyı soğutma için kullanılan laptop içindeki bir fan veya vantilatördür.
Laptop Yedek Parçaları
Laptopun donanımlarını öğrendikten sonra laptop yedek parça konusuna gelebiliriz. Her teknolojik alet gibi dizüstü bilgisayarlar da zamanla eskiyebilir, bozulabilir veya kullanıcı hatasıyla birlikte donanım ve fiziksel bölümler hasar görüp kırılabilir ve parçalanabilir. Eskimemesi için laptopunuzun bakımını sürekli yapmanız gerekir. Eskime bozulma ve kırılma gibi durumlarda laptop yedek parçalarına ihtiyaç duyarız. Aşağıda bazı yedek parçalar ve açıklamaları bulunmaktadır:
 • Batarya: Laptopların bataryaları bir süre sonra eskimeye başlar ve verimli bir şekilde çalışmamaya başladığında yedek parçasına ihtiyaç duyarız.
 • Adaptör: Aynı şekilde bataryayı harici bir güce bağlamaya yarayan adaptörler de bozulabilir.
 • Ekran: Laptopların ekranları hassastır ve kırılmaya ve hasar görmeye çok açık donanımlardır.
 • Klavye ve Tuş: Dizüstü bilgisayarların başına gelen durumlardan en olası olanı klavyeye sıvı dökmektir. Sıvı dökülen klavyedeki tuşlar veya komple klavye bozulabilir. Bu durumda laptopunuzun marka ve modeline göre klavye yedek parçasını internet üstünden kolayca bulabilirsiniz.
 • Fan: Özellikle oyuncuların en çok dert edindiği konu fandır. Fan dizüstü bilgisayarınızın içindeki işlemciyi soğutan küçük vantilatördür ve düzgün çalışmadığı takdirde laptopunuz ısınıp kendisini koruma altına almak için kapanır. Tamir edilmediği durumlarda bilgisayarınıza önemli zararlar verebilmektedir. Bilgisayarınızın marka ve modeline göre yedek fanları rahatça bulabilirsiniz.
 • Kasa: Laptopunuzun donanımlarını kaplayan fiziksel yapı yani kasa zarar görebilir ve kırılabilir, bu nedenle donanımlarınız hasara karşı açık olur. Aynı zamanda kasayı bir arada tutan vidalar da zaman içinde eskiyebilir, çıkabilir ve kaybolabilir. İnternet üzerinden marka ve model seçerek yedek kasa parçalarını bulabilirsiniz.
 • Depolama: Depolama alanınız az olabilir ve bu sorun için yedek SSD veya HDD depolama birimi parçalarını satın alabilirsiniz.
 • Anakart: Genelde fazla ısınmaya bağlı olarak zarar gören anakartın değişimi ne kadar zor olsa da mümkündür. İnternet üzerinden yedek anakart parçalarını bulup bir bilgisayarcı yardımıyla değiştirme gerçekleşir.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)